wok wok wok wok wok wok

strona wrzesińskiego ośrodka kultury

wośp

wośp

Projekt „Moja wolność"


Projekt „Moja wolność"

Projekt „Moja wolność" zrodził się pod wpływem impulsu wytworzonego w mediach w związku z 25-leciem wolnych wyborów w Polsce. Jest on spojrzeniem na osoby, które urodziły się w 1989 roku, czyli mają dziś 25 lat. W tej chwili przechodzą w większości własną transformację, świeżo skończyły studia, wyjechały do innego miasta lub za granicę, przemieszczają się. Wchodzą w dorosłe życie i podejmują decyzje na temat swojej przyszłości.

Każdy z bohaterów tego projektu wypowiada się, czym jest dla niego wolność i jak ją rozumie. Poprzez przedmiot lub zabawkę z dzieciństwa (nierzadko ulubioną), każda z postaci nawiązuje do swoich wspomnień. Jest to symbol czasów, gdy czuliśmy się wolni, nie skrępowani zależnościami, którymi kieruje się dorosły człowiek. Niektóre osoby na zdjęciach są bardziej lub mniej wyraźne, tak jak nasze wspomnienia. Celowo zostały zniekształcone i posiadają niedoskonałości. Miejsca, które wybrał autor do wykonania fotografii nie dają się umiejscowić w konkretnym czasie, dając wolność interpretacji czasoprzestrzeni. Swoich 25-1etnich bohaterów zdjęć projektu „Moja wolność fotografował w miejscach, po których nie widać upływu czasu, które nadal wyglądają jak sprzed 25 lat.

Technika, dzięki której zostały uwiecznione miejsca i ludzie też jest nawiązaniem do młodości, tym razem młodości fotografii. Do wykonania zdjęć autor zastosował fotografię otworkową, która powstała około 150 lat temu. Wykonuje się ją camerą obskurą, która jest po prostu pudełkiem z dziurką. Światło, które przez nią wpada zostaje utrwalone na kliszy światłoczułej, a następnie obraz zostaje wywołany chemicznie.

Wolność jest dla mnie przestrzenią, która pozwala wyzwolić się z klatki własnego wyobrażenia rzeczywistości - tak o pojęciu wolności mówi Piotr Merda.

 

 

Piotr Merda urodził się w 1971 roku. Mieszka w Gorzowie WIkp. Drogę fotograficzną z aparatem cyfrowym w ręku rozpoczął od zajęć fotograficznych u Sławomira Sajkowskiego. Należy do grupy fotograficznej „fCzasowicze" z Gorzowa i grupy fotograficznej „MOMENT" z Wrześni. Współpracuje od wielu lat z Gorzowskim Informatorem Kulturalnym Giik.pl i Jazz Clubem „Pod Filarami". Jest współautorem zdjęć do książki wydanej na 30-1ecie Jazz Clubu „Keep Sweenging" i wystawy na płocie „Jazz Corner". Uczestniczył w projektach AUA, festiwalu międzynarodowym „MOST" w Słubicach i kilku Warsztatach fotograficznych.

 

Fascynują go ostatnio stare techniki fotograficzne, a także fotografia, jako medium służące do przekazywania własnych przemyśleń. Jest zainteresowany formą fotograficzną, którą traktuje niejako ostateczny efekt dwuwymiarowego obrazu, lecz jako półprodukt służący do tworzenia fotograficznych obiektów przestrzennych.

 

Wystawy zbiorowe:

„Oto foto", Gorzów - Czerwiec 2010

„Galeria Bezbronna", Gorzów- Czerwiec 2010

„Oto foto", Gorzów - Czerwiec 2011

„Galeria Bezbronna", Gorzów- Czerwiec 2011

„Oto foto", Gorzów - Czerwiec 2012

„Galeria Bezbronna", Gorzów - Czerwiec 2012

„Oto foto", Gorzów - Czerwiec 2013

„Galeria Bezbronna", Gorzów - Czerwiec 2013

„Przez Otworek", Września - Maj 2014 „Przez Otworek", Poznań - Lipiec 2014 „Oto foto", Gorzów-Wrzesień 2014

 

Wystawy indywidualne:

„Pomiędzy światłem i cieniem", Gorzów - Wrzesień 2012

„Ale puchy", Gorzów - Czerwiec 2014

„Moja wolność", Gorzów - Październik 2014

Dodano: czwartek 28 maja 2015


zobacz wszystkie

Zapraszamy do WOK

  • ZAPRASZAMY
zobacz wszystkie

Polecane serwisy

Historia Festiwalu

historia festiwalu polskiej piosenki we wrześni

WOK na Facebook`u

bip

MKiDN

historia festiwalu polskiej piosenki we wrześni
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym, niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie.

Projekt i realizacja: www.HEDRYCH.pl